Особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх


Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Статті 12, 13 КУпАП регламентує вік, загальні положення притягнення неповнолітніх до адміністративної відповідальності.

За загальним прави- лом до осіб у віці від 16 до 18 років, які вчинили адміністративні правопо- рушення, застосовуються заходи, передбачені ст. 24-1 КУпАП.

Стаття 24-1. Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх

За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:
1) зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
2) попередження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
{Кодекс доповнено статтею 24-1 згідно із Законом № 244/94-ВР від 15.11.94}

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44 КУпАП – Незаконні виробництво, придбання, зберігання, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин;
51 – Дрібне викрадення чужого майна;
121–127 – правопорушення на транспорті; частинами першою і другою статті 130 – Керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння;
частиною другою статті 156 – Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами;
статтями 173 – Дрібне хуліганство;
174 – Стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах;
175 – Порушення ви- мог пожежної безпеки;
175–1 – Куріння тютюнових виробів у заборонених
152
Особливості адміністративної відповідальності поліцейських
місцях; 176 – Виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його виго- товлення; 177 – Придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв до- машнього вироблення; 178 – Розпивання пива, алкогольних, слабоалкоголь- них напоїв у заборонених місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді; 179 – Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на ви- робництві; 180-Доведення неповнолітнього до стану сп’яніння; 181 – Азартні ігри, ворожіння в громадських місцях; 181–1 – Заняття проституцією; 182 – Порушення вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях; 183 – За- відомо неправдивий виклик спеціальних служб; 184 – Невиконання батьками або особами, що їх замінюють,обов’язків щодо виховання дітей; 185 – Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника поліції; 190–195 ( порушення правил дозвільної системи) – вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені ст. 185), можуть бути засто- совані заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП: зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; застереження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх зго- дою, а також окремим громадянам на їх прохання.
КУпАП закріплює ряд додаткових гарантій для неповнолітніх. Так, до неповнолітнього не може застосовуватися адміністративний арешт (ст. 32); вчинення правопорушення неповнолітнім є пом’якшувальною обставиною (ст. 34); втягнення неповнолітнього в правопорушення є обставиною, що обтяжує відповідальність (ст. 35). У ряді випадків адміністративна відпо- відальність настає і за вчинення протиправних діянь підлітками, що не досягли 16 років, у цьому випадку відповідальність покладається на їхніх батьків (ч. 3 ст. 184).