Довідник патрульного поліцейського

⚠️ PDF не знайдено. Перевірте ID у шорткоді.

НАКАЗИ МВС

[pdf_library id=”3″] [youtube_playlist category=”patrol-police”]
[upvf_pdf id=”pdf_h8ypJ4K1O4_1768161728″]

Стаття 29. Вимоги до поліцейського заходу 

🚔 довідник

Юридичні терміни Закон володіє вищою юридичною силою нормативний акт, прийнятий в особливому порядку вищим представницьким органом державної влади або безпосередньо народом і регулює найбільш важливі суспільні відносини.
Законність це суспільно-політичний режим, що полягає в пануванні права й закону в суспільному житті, неухильному здійсненні приписів правових норм всіма учасниками суспільних відносин, послідовній боротьбі з правопорушеннями і відсутності свавілля в діяльності посадових осіб. Принципами законності є: єдність, загальність, доцільність.
Заборона спосіб правового регулювання, який виражається у покладанні обов’язки утримуватися від певних дій (наприклад, роботодавцю заборонено залучати до надурочних робіт неповнолітніх).
Злочин суспільне небезпечне, протиправне, винне й карне діяння, яке завдвє чи може завдати суттєвої шкоди певним суспільним відносинам, що охороняється кримінальним законом.
Зловживання правом діяння, при якому суб’єкт не порушує правові приписи, однак при цьому своїми діями він завдає шкоди оточуючим, тобто реалізує своє суб’єктивне право “на зло” іншим суб’єктам.
Корупція підкуп, продажність державних і муніципальних чиновників, використання ними владних повноважень, службового положення в корисливих інтересах, в цілях особистого збагачення чи в інтересах інших осіб. Форми корупції – хабарництво, підкуп, протекціонізм та ін.
Культура історично певний рівень розвитку суспільства, творчих сил і здібностей людини, виражений в типах і формах організації життя і діяльності людей, в їхніх взаємовідносинах, а також в створюваних ними матеріальних і духовних цінностях.
Мораль історично складається в суспільній свідомості система принципів, понять, норм поведінки, заснована на ідеалах добра і зла, належного і справедливого в відносинах людей.
Моральна шкода втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб (Пункт 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.95 № 4).
Моральна шкода полягає:
Апеляційна скарга скарга на судовий акт, що подається до вищестоящого суду, в якій обґрунтовується клопотання про виправлення або скасування рішення (вироку) нижчого суду, винесеного за справі.
Вина психічне ставлення правопорушника до своїх дій або до бездіяльності та їхніх наслідків у формі умислу чи необережності. Вина є одним з елементів суб’єктивної сторони будь-якого правопорушення, а тому юридична відповідальність за загальним правилом можлива лише при винному вчиненні забороненого діяння. Відповідальність без вини можлива тільки в окремих, передбачених законом випадках в цивільному праві (наприклад, при заподіянні шкоди джерелом підвищеної небезпеки). У кримінальному праві відповідальність без вини неможлива.
Громадянське суспільство це вільне демократичне правове суспільство, орієнтоване на конкретного людини, що створює атмосферу поваги до правових традицій і законів, общегуманистическим ідеалам, що забезпечує свободу творчої і підприємницької діяльності, створює можливість досягнення благополуччя та реалізації прав людини і громадянина, органічно виробляє механізми обмеження та контролю за діяльністю держави.
Громадський порядок стан врегульовано мости суспільних відносин, заснований на реалізації всіх соціальних норм і принципів. На відміну від правопорядку громадський порядок утворюється під впливом нс тільки правових, але й інших соціальних норм: моралі, звичаїв, корпоративних, релігійних норм і т. д.
Грома́дське мі́сце частини будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.В Українському законодавстві поняття визначене у статті 1 закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»
Діяння дія (бездіяльність), вчинок, звершення.
Договір домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Документ письмовий акт, що має юридичне значення. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я[1]; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи (частина 2 статті 23 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р.). Розмір моральної шкоди визначається судом незалежно від майнової шкоди.
НЕРЕЗИДЕНТИ Це юридичні особи та суб’єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи України, з місцем розміщення за межами України, створені та діють відповідно до законодавства іноземної держави, у тому числі юридичні особи та інші суб’єкти підприємницької діяльності з участю юридичних осіб та інших суб’єктів підприємницької діяльності України.
Суспільні відносини це різноманітні зв’язки між соціальними групами, націями, релігійними громадами, а також всередині них у процесі їх економічної, соціальної, політичної, культурної та іншої діяльності.
Суспільство історично сформована сукупність людей на певній території в результаті спільної діяльності, що характеризується різноманіттям (економічних, політичних, етичних, релігійних і інших) відносин і цілісністю організації життя.
Об’єкт правопорушення те, чого правопорушенням заподіяно шкоду. Таким є життя, здоров’я, громадський порядок, власність і т. д.
Об’єкт правовідносин це те реальне благо, на використання або охорон}’ якого спрямовані суб’єктивні права і юридичні обов’язки.
Об’єктивна сторона правопорушення виражене зовні діяння, його наслідки, ступінь суспільної небезпеки.
Об’єктивно протиправне діяння діяння, при якому особа, порушуючи норми права, завдає шкоди. Проте інші елементи складу правопорушення – суб’єкт або суб’єктивна сторона – відсутні. До таких дій можна віднести порушення норм кримінального права недієздатною особою, заподіяння шкоди в стані необхідної оборони або крайньої необхідності і інші подібні діяння.
Права громадянина сукупність природних правочинів, які отримали відображення в нормативних правових актах держави, та набутих прав, вироблених в ході розвитку людини, суспільства і держави. .
  • ПДР розд. 31: керував ТЗ із несправною гальмівною системою → порушив вимоги до справності гальм.
  • ПДР розд. 31: керував ТЗ із несправним рульовим керуванням → створив загрозу безпеці руху.
  • ПДР розд. 31: зношені/відсутні шини, тріщини лобового скла в зоні огляду → експлуатація ТЗ з істотними несправностями.
  • ПДР розд. 31: відсутні грязезахисні пристрої, дзеркала, бризковики, бампер → порушення вимог до комплектації.
  • Ст. 121-1 КУпАП — Державні номерні знаки
    • ПДР розд. 30 (Номерні знаки): керував без номерного знака / знак відсутній спереду/ззаду.
    • ПДР розд. 30: номерний знак закритий предметами/забруднений/нечитається з 20 м.
    • ПДР розд. 30: встановлення номера не у штатному місці / без підсвітки в темну пору.
    • ПДР розд. 30: використання підробленого/незареєстрованого знака.
    Ст. 121-2 КУпАП — Ремені безпеки та мотошоломи
    • ПДР п. 2.3 (обов’язки водія): водій не пристебнув ремінь безпеки.
    • ПДР п. 2.3: перевезення пасажира, який не пристебнув ремінь.
    • ПДР п. 2.3: водій/пасажир мотоцикла без мотошолома.
    Ст. 122 ч. 1 КУпАП — Швидкість, маневри, перевага
    • ПДР розд. 12 (Швидкість): перевищив встановлену швидкість (місто/поза містом) на ≥20 км/год.
    • ПДР п. 10.1, 12.2: не вибрав безпечної швидкості/інтервалу, створив небезпеку.
    • ПДР п. 16.11: не надав переваги в русі на нерівнозначних дорогах.
    • ПДР розд. 14 (Обгін): порушив правила обгону/випередження.
    • ПДР розд. 13 (Початок руху, перестроювання): змінив смугу без увімкнення покажчика/переконавшись у безпеці.
    Ст. 122 ч. 2 КУпАП — Світлофор, знаки, розмітка
    • ПДР п. 8.7 (Сигнали світлофора): проїзд на заборонний сигнал.
    • ПДР розд. 33 (Дорожні знаки): невиконання вимог дорожніх знаків (ступінь/напрямок/обмеження).
    • ПДР розд. 34 (Розмітка): рух/зупинка всупереч вимогам розмітки (суцільна, стоп-лінія тощо).
    Ст. 122 ч. 3 КУпАП — Створення аварійної обстановки
    • ПДР будь-який релевантний пункт: діями водія інші учасники змушені були різко змінити швидкість/напрямок/здійснити зупинку → створив аварійну обстановку.
    • Типові фабули: необґрунтоване різке гальмування; виїзд назустріч з примушенням до ухилення; небезпечне перестроювання.
    Ст. 122 ч. 4 КУпАП — Користування телефоном
    • ПДР п. 2.9 (заборони для водія): керував ТЗ, тримаючи в руці телефон (розмова/набір/перегляд).
    Ст. 123 КУпАП — Порушення на залізничному переїзді
    • ПДР розд. 20 (Залізничні переїзди): проїзд на заборонний сигнал/при закритому шлагбаумі.
    • ПДР розд. 20: зупинка/стоянка на коліях; об’їзд шлагбаума; виїзд, коли немає можливості звільнити переїзд.
    Ст. 124 КУпАП — Порушення ПДР, що спричинило ДТП
    • ПДР п. 16.11: не надав перевагу, внаслідок чого сталося зіткнення.
    • ПДР п. 10.1 / розд. 12: не вибрав безпечної швидкості (зіткнення/наїзд).
    • ПДР розд. 14: небезпечний обгін → ДТП.
    • Будь-яке інше конкретне порушення ПДР, що перебуває у причинному зв’язку з наслідками ДТП.
    Ст. 125 КУпАП — Інші порушення ПДР (дрібні)
    • ПДР розд. 15 (Зупинка і стоянка): стоянка ближче 10 м до пішохідного переходу/на переході; зупинка на смузі громадського транспорту.
    • ПДР п. 9.8: рух тротуарами/пішохідними доріжками без дозволу.
    • ПДР розд. 17 (Смуга громадського транспорту): рух/зупинка по смузі МТЗ без підстав.
    • ПДР п. 11.2, 11.5: рух по зустрічній смузі на дорозі з розділювальною суцільною (без виїзду, без складу ч.3 ст.122).
    • ПДР п. 19.2, 19.4: недодержання вимог щодо пішоходів/поза переходом (без наслідків та без складу ч.1/2 ст.122).
    Ст. 126 КУпАП — Керування без відповідних документів
    • ПДР п. 2.1 «а»: керував без посвідчення водія відповідної категорії / не пред’явив на вимогу.
    • ПДР п. 2.1 «б»: не пред’явив свідоцтво про реєстрацію ТЗ.
    • ПДР п. 2.1 «ґ»: не пред’явив поліс обов’язкового страхування (ОСЦПВ).
    Ст. 127 КУпАП — Порушення пішоходами, пасажирами, велосипедистами
    • ПДР розд. 4 (Пішоходи): перехід у невстановленому місці/на заборонний сигнал.
    • ПДР розд. 6 (Пасажири): посадка/висадка під час руху, відчинення дверей, що створює небезпеку.
    • ПДР розд. 6, 8, 27 (Велосипедисти/крупні групи): рух проїзною частиною з порушенням вимог.
    Ст. 128 КУпАП — Керування у стані, що загрожує БДР (хвороба, втома)
    • ПДР п. 2.9 (заборони): керував у стані хвороби/втоми/самопочуття, що знижує увагу та реакцію.
    • ПДР п. 2.3: не забезпечив можливість контролю за ТЗ з огляду на стан здоров’я.
    Ст. 129 КУпАП — Передача керування особі, що не має права
    • ПДР п. 2.9 «б»: передав керування особі без права керування/у стані, що загрожує БДР.
    Ст. 130 КУпАП — Керування у стані сп’яніння / Відмова від огляду
    • ПДР п. 2.9 «а»: керував у стані алкогольного/наркотичного/іншого сп’яніння.
    • Ст. 266 КУпАП (процедура огляду): відмовився від проходження огляду встановленим порядком.
    • ПДР п. 2.5: не виконав законну вимогу поліцейського пройти огляд.

    1. Поліцейський захід – це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, що обмежує певні права і свободи людини та застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень. 

    2. Поліцейський захід застосовується виключно для виконання повноважень поліції. Обраний поліцейський захід має бути законним, необхідним, пропорційним та ефективним. 

    3. Обраний поліцейський захід є законним, якщо він визначений законом. Поліцейському заборонено застосовувати будь-які інші заходи, ніж визначені законами України. 

    4. Обраний поліцейський захід є необхідним, якщо для виконання повноважень поліції неможливо застосувати інший захід або його застосування буде неефективним, а також якщо такий захід заподіє найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам. 

    5. Застосований поліцейський захід є пропорційним, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди. 

    6. Обраний поліцейський захід є ефективним, якщо його застосування забезпечує виконання повноважень поліції. 12 

    7. Поліцейський захід припиняється, якщо досягнуто мети його застосування, якщо неможливість досягнення мети заходу є очевидною або якщо немає необхідності у подальшому застосуванні такого заходу. 

    Стаття 30. Види поліцейських заходів

    1. Поліція для виконання покладених на неї завдань вживає заходів реагування на правопорушення, визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним процесуальним кодексом України, на підставі та в порядку, визначених законом. 

    2. Поліція для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічній безпеці і порядку або припинення їх порушення також застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені цим Законом. 

    3. Поліція для виконання покладених на неї завдань може застосовувати інші заходи, визначені окремими законами.

    4. Якщо поліцейського неможливо ідентифікувати за зовнішніми ознаками, він зобов’язаний пред’явити особі документ, що посвідчує його повноваження.

    ПРЕВЕНТИВНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ (Витяг із Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580) 

    Стаття 31. Превентивні поліцейські заходи 

    1. Поліція може застосовувати такі превентивнізаходи: 

    1) перевірка документів особи; 

    2) опитування особи; 

    3) поверхнева перевірка і огляд; 

    4) зупинення транспортного засобу; 

    5) вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території; 

    6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю; 

    7) проникнення до житла чи іншого володіння особи; 

    8) перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ; 

    9) застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису; 

    10) перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб; 

    11) поліцейське піклування.

    2. Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.  

    Стаття 32. Перевірка документів особи 

    1. Поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:

    1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи; 

    2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення; 

    3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю; 

    4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо; 

    5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

    6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення. 

    Стаття 33. Опитування особи

    1. Поліцейський може опитати особу, якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень. Для опитування поліцейський може запросити особу до поліцейського приміщення. 

    2. Надання особою інформації є добровільним. Особа може відмовитися від надання інформації. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю  батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога. 3. Перед проведенням опитування особи поліцейський роз’яснює їй підстави та мету застосування поліцейського заходу, якщо це не перешкодить виконанню поліцією повноважень, покладених на неї цим Законом.

    Стаття 34. Поверхнева перевірка  

    1. Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. 

    2. Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб. 

    3. Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу. 

    4. Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу: 

    1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб; 

    2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

    3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення  та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку. 

    5. Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі та/або транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. 

    6. Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу. 

    7. При виявленні в ході поверхневої перевірки будьяких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог статті 237 Кримінального процесуального кодексу України. 

    Стаття 35. Зупинення транспортного засобу 

    1. Поліцейський може зупиняти транспортнізасоби у разі: 

    1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху; 

    2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 

    3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньотранспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; 

    4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; 

    5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної  пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 

    6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

    7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; 

    8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 

    9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв. 

    2. Поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.

    Стаття 36. Вимога залишити місце і обмеження доступу на визначену територію  

    1. Поліцейський уповноважений вимагати від особи (осіб) залишити визначене місце на певний строк або заборонити чи обмежити особам доступ до визначеної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей, для збереження та фіксації слідів правопорушення. 

    2. Поліцейський може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг у разі затримання осіб відповідно до закону, під час аварій, інших надзвичайних ситуацій, якщо це  необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей. 

    Стаття 37. Обмеження пересування особи чи транспортного засобу або фактичного володіння річчю 

    1. Поліція уповноважена затримувати особу на підставах, у порядку та на строки, визначені Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також іншими законами України.

    2. Відлік часу утримання затриманої фізичної особи в спеціально відведених для цього приміщеннях рахується з моменту її фактичного затримання. 

    3. У випадках, визначених частиною другою цієї статті, поліцейські повинні негайно викликати медичних працівників до місця фактичного знаходження таких осіб, а також, за можливості, поінформувати членів сім’ї. 

    4. Поліцейський може тимчасово обмежити фактичне володіння річчю або пересування транспортного засобу для запобігання небезпеці, якщо є достатні підстави вважати, що річ або транспортний засіб можуть бути використані особою з метою посягання на своє життя і здоров’я або на життя чи здоров’я іншої людини, або пошкодження чужої речі. На вимогу особи поліцейський зобов’язаний повідомити про причини застосування ним відповідних заходів. Обмеження фактичного володіння річчю здійснюється на підставах та в порядку, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення. 

    5. Обмеження фактичного володіння річчю здійснюється шляхом вилучення речі в її фактичного володільця, обмеження її перенесення або перевезення. 19 Поліцейський зобов’язаний у письмовій формі повідомити свого керівника про тимчасове обмеження фактичного володіння річчю особи, а також зобов’язаний скласти протокол про здійснення тимчасового обмеження фактичного володіння річчю та вручити протокол цій особі. 6. Тимчасове обмеження пересування особи та перенесення або перевезення речі негайно припиняється, якщо немає необхідності здійснювати такий захід.

    Стаття 38. Проникнення до житла чи іншого володіння особи  

    1. Поліція може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду лише в невідкладних випадках, пов’язаних із: 

    1) рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій; 

    2) безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;

    3) припиненням злочину, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні. 

    2. Проникнення поліцейського до житла чи іншого володіння особи не може обмежувати її права користуватися власним майном. 

    3. Про застосування вказаного поліцейського заходу обов’язково складається протокол. 

    Стаття 39. Перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ 

    1. Поліція в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України, може оглядати за участю адміністрації (керівництва) юридичних осіб, фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб – підприємців) чи їх уповноважених представників приміщення, де знаходяться зброя, спеціальні засоби, боєприпаси, вибухові речовини та матеріали, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила або порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, а також безпосередньо оглядати місця їх зберігання з метою перевірки дотримання правил поводження з ними та правил їх використання. 

    2. Поліція може оглядати зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, що знаходяться у фізичних та юридичних осіб, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання та використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, з метою перевірки дотримання правил поводження з ними та правил їх використання. 

    3. Поліція відповідно до порядку, визначеного Міністерством внутрішніх справ України, вилучає зброю, спеціальні засоби, боєприпаси, вибухові речовини та матеріали, інші предмети, матеріали і речовини, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, а також опечатує і закриває об’єкти, де вони зберігаються чи використовуються (у тому числі стрілецькі тири, стрільбища невійськового призначення, мисливські стенди, підприємства і майстерні з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, магазини, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування) у випадку виявлення порушення правил поводження з ними та правил їх використання, що загрожують громадській безпеці, до усунення таких порушень.

    4. Поліція інформує відповідний орган Міністерства внутрішніх справ України в одноденний строк про кожен  факт виявленого порушення правил зберігання і використання зброї, спеціальних засобів, боєприпасів, вибухових речовин та матеріалів, інших предметів, матеріалів і речовин, щодо зберігання і використання яких визначено спеціальні правила чи порядок та на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ. 

    Стаття 40. Застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису

    1. Поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: 

    1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;

    2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху. 

    2. Інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці. 

    Стаття 41. Поліцейське піклування 

    1. Поліцейське піклування може здійснюватися щодо: 

    1) неповнолітньої особи віком до 16 років, яка залишилася без догляду; 

    2) особи, яка підозрюється у втечі з психіатричного закладу чи спеціалізованого лікувального закладу, де вона утримувалася на підставі судового рішення; 

    3) особи, яка має ознаки вираженого психічного розладу і створює реальну небезпеку оточуючим або собі; 

    4) особи, яка перебуває у публічному місці і внаслідок сп’яніння втратила здатність самостійно пересуватися чи створює реальну небезпеку оточуючим або собі.

    Поліцейське піклування має наслідком щодо: 

    1) осіб, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, – передання батькам або усиновителям, опікунам, піклувальникам, органам опіки та піклування; 

    2) осіб, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, – передання відповідному закладу; 

    3) осіб, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, – передання у спеціальний лікувальний заклад чи до місця проживання. 

    2. Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити особі зрозумілою для неї мовою підставу застосування поліцейського заходу, а також роз’яснити право отримувати медичну допомогу, давати пояснення, оскаржувати дії поліцейського, негайно повідомити інших осіб про її місце перебування. Повідомлення про права і їх роз’яснення поліцейським може не проводитися у випадку, коли є достатні підстави вважати, що особа не може усвідомлювати свої дії і керувати ними. 

    3. Поліцейський уповноважений вилучити у особи зброю чи інші предмети, якими особа може завдати шкоди оточуючим чи собі, незалежно від того, чи заборонені вони в обігу. Поліцейському заборонено здійснювати обшук особи, щодо якої здійснюється поліцейське піклування. 

    4. Про застосування поліцейського піклування складається протокол, в якому зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) застосування поліцейського заходу; підстави застосування; опис вилученої зброї чи інших предметів; клопотання, заяви чи скарги особи, якщо такі надходили, наявність чи відсутність видимих тілесних ушкоджень. Протокол підписується поліцейським і особою. Копія протоколу негайно під розпис вручається особі. Протокол може не надаватися особі для підписання, а його копія – вручатися особі у випадку, коли є достатні підстави вважати, що вона не може усвідомлювати свої дії і керувати ними. У такому випадку протокол надається особі чи органу, передбаченому абзацом другим частини першої цієї статті. 

    5. Про кожне застосування поліцейського заходу поліцейський одразу повідомляє за допомогою технічних засобів відповідального поліцейського в підрозділі поліції. У разі наявності достатніх підстав вважати, що передання особи тривало довше, ніж це необхідно, відповідальний поліцейський в підрозділі поліції зобов’язаний провести перевірку для вирішення питання про відповідальність винуватих у цьому осіб. 

    6. Поліцейський зобов’язаний надати особі можливість негайно повідомити про своє місце перебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи. Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити батьків або усиновителів, опікунів, піклувальників, орган опіки та піклування про місце перебування неповнолітньої особи.

    ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ ПРИМУСУ

    (Витяг із Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580) Стаття 42. Поліцейські заходи примусу

    1. Поліція під час виконання повноважень, визначених цим Законом, уповноважена застосовувати такі заходи примусу: 

    1) фізичний вплив (сила); 

    2) застосування спеціальних засобів

    3) застосування вогнепальної зброї.

    2. Фізичним впливом є застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників. 

    3. Спеціальні засоби як поліцейські заходи примусу– це сукупність пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної чи фізичної) шляхом здійснення впливу на неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службових тварин. 

    4. Для виконання своїх повноважень поліцейські можуть використовувати такі спеціальні засоби: 

    1) гумові та пластикові кийки; 

    2) електрошокові пристрої контактної та контактнодистанційної дії; 

    3) засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки для зв’язування тощо); 

    4) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії; 

    5) засоби примусової зупинки транспорту; 

    6) спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби; 

    7) службові собаки та службові коні; 

    8) пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії; 

    9) засоби акустичного та мікрохвильового впливу; 

    10) пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень; 

    11) пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії; 

    12) засоби, споряджені безпечними димоутворюючими препаратами; 

    13) водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби. Поліцейський за жодних обставин не може застосовувати заходи примусу, не визначені цим Законом. 

    6. Не є заходом примусу використання поліцейським засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншого спеціального екіпірування).

    7. Поліцейський зобов’язаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату.  

    8. Норми забезпечення підрозділів поліції спеціальними засобами та вогнепальною зброєю встановлюються Міністром внутрішніх справ України. 

    Стаття 43. Порядок застосування поліцейських заходів примусу

    1. Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли  зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим. 

    2. Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей – через гучномовні установки, підсилювачі звуку. 

    3. Вид та інтенсивність застосування заходів примусу визначаються з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей особи, яка вчинила правопорушення. 

    4. Поліцейські зобов’язані надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу. 

    5. Заборонено застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до жінок з явними ознаками вагітності, малолітніх осіб, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, учинення збройного опору поліцейському, що загрожує життю і здоров’ю інших осіб або поліцейських, якщо відбити такий напад або опір іншими способами і засобами неможливо. 

    Стаття 44. Застосування фізичної сили 

    1. Поліцейський може застосовувати фізичну силу, у тому числі спеціальні прийоми боротьби (рукопашного бою), для забезпечення особистої безпеки або/та безпеки інших осіб, припинення правопорушення, затримання особи, яка вчинила правопорушення, якщо застосування інших поліцейських заходів не забезпечує виконання поліцейським повноважень, покладених на нього законом.

    2. Поліцейський зобов’язаний письмово повідомити свого керівника, а той зобов’язаний повідомити прокурора  про завдання особі тілесних ушкоджень унаслідок застосування фізичної сили.  

    Стаття 45. Застосування спеціальних засобів

    1. Поліцейський для забезпечення публічної безпеки і порядку застосовує спеціальні засоби, визначені цим Законом. 

    2. Поліцейський уповноважений застосовувати спеціальні засоби тільки у разі, якщо він пройшов відповідну спеціальну підготовку. 

    3. Загальні правила застосування спеціальних засобів: 

    1) кайданки та інші засоби обмеження рухомості застосовуються: 

    − до особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення та чинить опір поліцейському або намагається втекти; 

    − під час затримання особи; 

    − під час конвоювання (доставляння) затриманого або заарештованого; 

    − якщо особа своїми небезпечними діями може завдати шкоду собі і оточуючим; − проведення процесуальних дій з особами у випадках, коли вони можуть створити реальну небезпеку оточуючим або собі; 

    2) гумові та пластикові кийки застосовуються для: 

    − відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною; 

    − затримання особи, яка вчинила правопорушення і чинить злісну непокору законній вимозі поліцейського; 

    − припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень; 

    3) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії, застосовуються для: 

    − відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною; 

    − припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень; 

    4) засоби примусової зупинки транспорту

    – застосовуються для примусової зупинки транспортного засобу, водій якого не виконав законні вимоги поліцейського щодо зупинки транспортного засобу, або якщо дії водія транспортного засобу створюють загрозу життю чи здоров’ю людини; 

    5) пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої 

    – для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщеньзастосовуються для:

    − затримання особи; 

    − звільнення особи, незаконно позбавленої свободи, яка знаходиться у приміщенні;

    6) електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії застосовуються для:

    − відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною;

    − відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського; 

    7) спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби застосовуються для: 

    − маркування особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення; 

    − припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень з метою подальшого виявлення осіб та затримання, а також контролю за переміщенням речей; 

    8) пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії, засоби акустичного та мікрохвильового впливу застосовуються для: 

    − відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною; 

    − затримання особи, яка чинить збройний опір, або з метою примусити таку особу залишити територію (транспортний засіб, будівлю, споруду, земельну ділянку), де перебуває така особа; 

    − звільнення особи, незаконно позбавленої свободи, яка знаходиться у приміщенні; 

    9) водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби застосовуються для:

    − припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень; 

    − відбиття групового нападу, що загрожує життю та здоров’ю людей; 

    − примусової зупинки транспортного засобу, водій якого не виконав законні вимоги поліцейського зупинитися; затримання озброєної особи, яка підозрюється у вчиненні злочину; 

    10) пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, застосовуються для:

    − захисту від нападу, що загрожує життю та здоров’ю людей, у тому числі поліцейського; − відбиття збройного нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежитлові приміщення, а також для звільнення їх у разі захоплення; − затримання особи, яка підозрюється у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти; 

    − затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти; 

    − затримання озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, у тому числі поліцейського; 

    − подання сигналу тривоги або виклику допоміжних сил; 

    − знешкодження тварини, яка загрожує життю чи здоров’ю людей, у тому числі поліцейського; − припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень;

    − відбиття групового нападу, що загрожує життю чи здоров’ю людей; 

    11) засоби, споряджені безпечними димоутворювальними препаратами, застосовуються для:

    − забезпечення маскування дій поліцейських, спрямованих на затримання особи, яка чинить збройний опір, або для того, щоб примусити таку особу залишити територію (транспортний засіб, будівлю, споруду, земельну ділянку), на якій вона перебуває; − звільнення особи, незаконно позбавленої свободи; 12) службовий собака застосовується під час: 

    − патрулювання; − переслідування та затримання особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення; 

    − під час конвоювання (доставлення) затриманої або заарештованої особи; − для відбиття нападу на особу та/або поліцейського; 

    13) службовий кінь застосовується під час: − патрулювання; − переслідування та затримання особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення. 

    4. Поліції (поліцейському) заборонено: 

    1) наносити удари гумовими (пластиковими) кийками по голові, шиї, ключичній ділянці, статевих органах, попереку (куприку) і в живіт; 

    2) під час застосування засобів, споряджених речовинами сльозогінної та дратівної дії, здійснювати прицільну стрільбу по людях, розкидання і відстрілювання гранат у натовп, повторне застосування їх у межах зони ураження в період дії цих речовин; 

    3) відстрілювати патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, з порушенням визначених технічними характеристиками вимог щодо відстані від особи та стрільби в окремі частини голови і тіла людини; 

    4) застосовувати водомети при температурі повітря нижче +10°C; 

    5) застосовувати засоби примусової зупинки транспорту для примусової зупинки мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів, транспортного засобу, що здійснює пасажирські перевезення, а також застосовувати такі засоби на гірських шляхах або ділянках шляхів з обмеженою видимістю, залізничних переїздах, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях;

    6) застосовувати кайданки більше ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску.

    5. Застосування малогабаритного підривного пристрою для відкриття приміщень є виправданим, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам та інтересам, є меншою, ніж шкода, яку вдалося відвернути.  

    6. Поліцейський зобов’язаний у письмовій формі повідомити свого керівника про застосування до особи спеціального засобу. Якщо поліцейський заподіяв особі поранення або каліцтво внаслідок застосування до неї спеціального засобу, керівник такого поліцейського зобов’язаний негайно повідомити про це відповідного прокурора. 

    7. Допустимі параметри спеціальних засобів у частині їх фізичного, хімічного та іншого впливу на організм людини визначаються уповноваженими установами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

    8. Правила зберігання, носіння та застосування спеціальних засобів, що є на озброєнні поліції, визначаються нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України. 

    Стаття 46. Застосування вогнепальної зброї 

    1. Застосування вогнепальної зброї є найбільш суворим заходом примусу. 

    2. Поліцейський уповноважений на зберігання, носіння вогнепальної зброї, а також на її застосування і використання лише за умови що він пройшов відповідну спеціальну підготовку.

    3. Порядок зберігання і носіння вогнепальної зброї, що знаходиться в розпорядженні поліцейського, перелік вогнепальної зброї та боєприпасів, що використовуються в діяльності поліції, та норми їх належності встановлюються Міністром внутрішніх справ України. 

    4. Поліцейський уповноважений у виняткових випадках застосовувати вогнепальну зброю:

    1) для відбиття нападу на поліцейського або членів його сім’ї, у випадку загрози їхньому життю чи здоров’ю; 

    2) для захисту осіб від нападу, що загрожує їхньому життю чи здоров’ю; 

    3) для звільнення заручників або осіб, яких незаконно позбавлено волі; 

    4) для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежитлові приміщення, а також звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення; 

    5) для затримання особи, яку застали під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти; 

    6) для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей та/або поліцейського;

    7) для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю людей та/або поліцейського. 5. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки після попередження про необхідність припинення протиправних дій і намір використання заходу примусу, визначеного цією статтею. 

    6. Застосування вогнепальної зброї без попередження допускається: 

    1) при спробі особи, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизитися до нього, скоротивши визначену ним відстань, чи доторкнутися до зброї; 

    2) у разі збройного нападу, а також у разі раптового нападу із застосуванням бойової техніки, транспортних засобів або інших засобів, що загрожують життю чи здоров’ю людей; 

    3) якщо особа, затримана або заарештована за вчинення особливо тяжкого чи тяжкого злочину, втікає із застосуванням транспортного засобу; 

    4) якщо особа чинить збройний опір; 

    5) для припинення спроби заволодіти вогнепальною зброєю.

    7. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю тільки з метою заподіяння особі такої шкоди, яка є необхідною і достатньою в такій обстановці, для негайного відвернення чи припинення збройного нападу. 

    8. Поліцейський уповноважений застосовувати вогнепальну зброю у разі збройного нападу, якщо відвернення  чи припинення відповідного нападу неможливо досягнути іншими засобами. 

    9. Поліцейському заборонено застосовувати вогнепальну зброю в місцях, де може бути завдано шкоди іншим особам, а також у вогненебезпечних та вибухонебезпечних місцях, крім випадків необхідності відбиття нападу або крайньої необхідності. 

    10. Поліцейський зобов’язаний у письмовій формі повідомляти свого керівника про застосування вогнепальної зброї, а також негайно повідомити свого керівника про активне застосування вогнепальної зброї, який, у свою чергу, зобов’язаний поінформувати центральний орган управління поліції та відповідного прокурора. 

    11. Поліцейський може взяти до рук вогнепальну зброю і привести її у готовність, якщо вважає, що в обстановці, що склалася, можуть виникнути підстави для її застосування. 

    12. Під час затримання осіб, щодо яких у поліцейського виникла підозра у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, а також під час перевірки документів у таких осіб поліцейський може привести в готовність вогнепальну зброю та попередити особу про можливість її застосування. Спроба особи, яку затримує поліцейський із вогнепальною зброєю в руках, наблизитися до нього, скоротивши визначену поліцейським відстань, чи доторкнутися до зброї є підставою для застосування вогнепальної зброї поліцейським. 

    13. Поліцейський може використати вогнепальну зброю для подання сигналу тривоги або виклику допоміжних сил, або для знешкодження тварини, яка загрожує життю чи здоров’ю поліцейського та інших осіб.

    КУпАП

    Стаття 1. Завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення

    (…запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов’язків, відповідальності перед суспільством)

    Стаття 6. Запобігання адміністративним правопорушенням

    (…Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, громадські організації, трудові колективи розробляють і здійснюють заходи, спрямовані на запобігання адміністративним правопорушенням, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, на виховання громадян у дусі високої свідомості і дисципліни, суворого додержання законів України

    Стаття 12. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність

    (Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку)

    Стаття 13. Відповідальність неповнолітніх

    (У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 4451121-127частинами першоюдругою і третьою статті 130статтею 139частиною другою статті 156статтями 1731741831185190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 241 цього Кодексу)

    Стаття 15. Відповідальність військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень

    Стаття 16. Відповідальність іноземців і осіб без громадянства

    (Іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами України користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України, вирішуються дипломатичним шляхом)

    Стаття 22. Можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення

    Стаття 24. Види адміністративних стягнень

    Стаття 24-1Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх

    Стаття 33. Загальні правила накладення стягнення за адміністративне правопорушення

    (Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

    При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.)

    Стаття 35. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення

    (1) продовження протиправної поведінки, незважаючи на вимогу уповноважених на те осіб припинити її;

    2) повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила кримінальне правопорушення;

    3) втягнення неповнолітнього в правопорушення;

    4) вчинення правопорушення групою осіб;

    5) вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин;

    6) вчинення правопорушення в стані сп’яніння. Орган (посадова особа), який накладає адміністративне стягнення, залежно від характеру адміністративного правопорушення може не визнати дану обставину обтяжуючою.

    Стаття 36. Накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень

    Стаття 44. Незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах

    Стаття 51. Дрібне викрадення чужого майна

    (Викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.)

    Стаття 89. Жорстоке поводження з тваринами

    У сфері безпеки дорожнього руху

    Стаття 121. Порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами

    Стаття 121--1Експлуатація водіями транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах

    Стаття 121-2Порушення правил перевезення пасажирів при наданні послуг з перевезення пасажирів

    Стаття 122. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху

    Стаття 122-2Невиконання водіями вимог про зупинку

    Стаття 122-4Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди

    Стаття 122-5Порушення вимог законодавства щодо встановлення і використання спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв

    Стаття 123. Порушення правил руху через залізничні переїзди

    Стаття 124. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна

    Стаття 124-1Ненадання транспортних засобів поліцейським та медичним працівникам, а також ненадання військових транспортних засобів посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України

    Стаття 125. Інші порушення правил дорожнього руху

    Стаття 126. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами

    Стаття 127. Порушення правил дорожнього руху пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин

    Стаття 128. Випуск на лінію транспортних засобів, технічний стан яких не відповідає встановленим вимогам або без необхідних документів, передбачених законодавством

    Стаття 129. Допуск до керування транспортними засобами або суднами водіїв чи судноводіїв, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або осіб, які не мають права керування транспортним засобом

    Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції

    Стаття 132-1Порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами

    Стаття 133. Порушення правил перевезення небезпечних речовин і предметів на транспорті

    Стаття 139. Пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення

    Стаття 152. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів

    Стаття 154. Порушення правил тримання собак і котів

    Стаття 156. Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами

    Стаття 156-1Порушення законодавства про захист прав споживачів

    Стаття 160. Торгівля з рук у невстановлених місцях

    Стаття 173. Дрібне хуліганство

    (Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян)

    Стаття 173-2Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування

    Стаття 174. Стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії в населених пунктах і в не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку

    (Стрільба з вогнепальної чи холодної метальної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії або пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду в населених пунктах і в не відведених для цього місцях, а також у відведених місцях з порушенням установленого порядку )

    Стаття 175-1Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях

    Стаття 176. Виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення

    Стаття 177. Придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення

    Стаття 178. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді

    Стаття 179. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві

    Стаття 180. Доведення неповнолітнього до стану сп’яніння

    Стаття 181. Азартні ігри, ворожіння в громадських місцях

    Стаття 181-1Заняття проституцією

    Стаття 182. Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях

    Стаття 183. Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб

    Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей

    Стаття 185. Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця

    Стаття 222. Органи Національної поліції

    Стаття 247. Обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення

    Стаття 251. Докази

    (…ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису…)

    Стаття 252. Оцінка доказів

    Стаття 254. Складення протоколу про адміністративне правопорушення

    Стаття 255. Особи, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення

    Стаття 256. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення

    Стаття 258. Випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається

    Стаття 260. Заходи забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення

    Стаття 261. Адміністративне затримання

    Стаття 263. Строки адміністративного затримання

    Стаття 265-1. Тимчасове вилучення посвідчення водія

    Стаття 265-2Тимчасове затримання транспортних засобів

    Стаття 266. Відсторонення осіб від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції

    Стаття 268. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

    ​​(Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.)

    Стаття 271. Захисник

    Стаття 276. Місце розгляду справи про адміністративне правопорушення

    Стаття 277. Строки розгляду справ про адміністративні правопорушення

    Стаття 278. Підготовка до розгляду справи про адміністративне правопорушення

    (Орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

    1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

    2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

    3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

    4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

    5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.)

    Стаття 279. Порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення

    Стаття 280. Обставини, що підлягають з’ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення

    Стаття 283. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення

    Стаття 284. Види постанов по справі про адміністративне правопорушення

    1) про накладення адміністративного стягнення;

    2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу;

    3) про закриття справи.

    Стаття 289. Строк оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення

    Стаття 307. Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу

    Стаття 308. Примусове виконання постанови про стягнення штрафу

    ККУ 

    Стаття 115. Умисне вбивство

    Стаття 121 Умисне тяжке тілесне ушкодження

    Стаття 122  Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження

    Стаття 125 Умисне легке тілесне ушкодження

    Стаття 129 Погроза вбивством

    Стаття 136 Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані

    Стаття 146 Незаконне позбавлення волі або викрадення людини

    Стаття 152 Зґвалтування

    Стаття 162 Порушення недоторканості житла

    Стаття 185 Крадіжка

    Стаття 186 Грабіж

    Стаття 187 Розбій

    Стаття 190 Шахрайство

    Стаття 194 Умисне знищення або пошкодження майна

    Стаття 246 Незаконна порубка лісу

    Стаття 289 Незаконне заволодіння ТЗ

    Стаття 293 Групове порушення громадського порядку

    Стаття 294 Масові заворушення  

    Стаття 296 Хуліганство

    Стаття 307 Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів

    Стаття 309 Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту

    Стаття 342 Опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, державному виконавцю, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві

    Стаття 343 Втручання в діяльність працівника правоохоронного органу, працівника державної виконавчої служби

    Стаття 345 Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу

    Стаття  348 Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця

    Стаття 368 Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою

    Стаття 369 Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

    НАКАЗИ 

    70й наказ – про затвердження Інструкції із заходів безпеки при поводження зі зброєю

    718й наказ – про затвердження Правил носіння однострою поліцейських

    769й наказ – про затвердження положення про патрульну службу МВС

    1179й наказ – про затвердження Правил етичної поведінки поліцейських

    1376й наказ – про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів Про адміністративні правопорушення

    1395й наказ – про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів адмін. Правопорушень у сфері БДР, не в автоматичному режимі

    1452/735й наказ – про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

    ТТХ ЗБРОЇ

    ФОРТ – 17

    Вага із спорядженим магазином830 гр.
    Вага із магазином без патронів680 гр.
    Довжина пістолета180 мм
    Висота пістолета 130 мм
    Довжина ствола95 мм
    Кількість нарізів6 шт (правобічні)
    Калібр 9 мм
    Ємність магазину 15 шт
    Бойова швидкострільність 40 пострілів/хв.
    Початкова швидкість кулі 320м/с 
    Дальність ефективного вогню50м
    Убивча дія кулі350 м
    Патрон 9Х18
    Вага патрона 10 гр
    Довжина патрона25 мм
    Вага кулі6,1 гр
    Довжина кулі12 мм
    Довжина гільзи 17,3мм

    ПМ

    Вага із спорядженим магазином810 гр.
    Вага із магазином без патронів730 гр.
    Довжина пістолета161 мм
    Висота пістолета 126,75 мм
    Довжина ствола93 мм
    Кількість нарізів4 шт.
    Калібр 9 мм
    Ємність магазину 8 шт
    Бойова швидкострільність 30 пострілів/хв.
    Початкова швидкість кулі 315м/с 
    Дальність ефективного вогню50м
    Убивча дія кулі350 м
    Патрон 9Х18
    Вага патрона 10 гр
    Довжина патрона25 мм
    Вага кулі6,1 гр
    Довжина кулі12 мм
    Довжина гільзи 17,3мм

    АКС-74У

    Вага із спорядженим магазином3кг 
    Вага із магазином без патронів2,7 кг
    Довжина автомата730 мм
    Довжина автомата із складеним прикладом490 мм 
    Довжина ствола 206,5 мм
    Довжина нарізної частина ствола164,5 мм
    Кількість нарізів4 шт (правобічні)
    Калібр 5,45
    Ємність магазину 30 шт
    Бойова швидкострільність  40 пострілів/хв. (одиничними)100 пострілів/хв. ( чергами)
    Темп стрільби 650-700 пострілів/хв
    Початкова швидкість кулі 735м/с 
    Прицільна дальність  
    Дальність прямого пострілу по грудній фігурі 
    Дальність убивчої дії кулі 
    Дальність ефективного вогню400м
    Максимальна дальність польоту кулі2900м
    Довжина прицільної лінії 235 мм 
     Вага патрона 10,2 гр
     Вага кулі3,4 гр

    70й НАКАЗ

    про затвердження Інструкції із заходів безпеки при поводження зі зброєю

        І розділ 

    10. Категорично забороняється:

    1) виймати зброю (боєприпаси) з кобури (спеціального спорядження, підсумка) без потреби;

    2) тримати палець на спусковому гачку без необхідності;

    3) знімати запобіжник з положення «запобігання» у всіх випадках, не пов’язаних зі стрільбою;

    4) закривати або затикати сторонніми предметами канал ствола, що при пострілі може призвести до його роздуття чи розриву;

    5) безпідставно спрямовувати ствол зброї у бік людей, транспорту, будинків, інших будівель та споруд. За необхідності зброя спрямовується на поверхню, яка в змозі прийняти кулю, наприклад: на землю, стовбур дерева, кулеуловлювач або вгору під кутом 45-60 градусів;

    6) залишати зброю без нагляду, а також передавати її іншим особам;

    7) користуватися без необхідності чужою зброєю та/або зброєю, навички поводження з якою відсутні;

    8) проводити чищення зброї у невідведених для цього місцях, змащувати її бензином та іншими легкозаймистими речовинами, а також абразивними матеріалами, допускати наявність відкритого полум’я під час її чищення;

    9) при поводженні з боєприпасами допускати їх пошкодження, забруднення тощо.

        ІІ розділ 

    1. Види інструктажів з питань дотримання заходів безпеки при поводженні зі зброєю:

    1) первинний інструктаж;

    2) цільовий інструктаж.

    2. Первинний інструктаж проводиться з поліцейськими, які:

    1) щойно призначені на посаду до органу (закладу, установи) поліції;

    2) зараховані на курси первинної професійної підготовки;

    3) зараховані на навчання до закладу (установи) або прибули до органу (закладу, установи) поліції для проходження стажування (практики).

    3. Згідно з орієнтовним переліком питань первинного інструктажу, передбаченим додатком 3 до цієї Інструкції, такий інструктаж проводять:

    1) керівник (заступник керівника, уповноважена особа від керівництва) органу (закладу, установи) поліції;

    2) працівник підрозділу професійного навчання, інструктор з особистої безпеки, викладач профільної кафедри (циклу).

    4. Цільовий інструктаж проводиться з поліцейськими перед:

    1) виконанням службових завдань, пов’язаних із можливим застосуванням або використанням зброї;

    2) проведенням спеціальних операцій;

    3) проведенням практичних стрільб;

    4) проведенням командно-штабних навчань;

    5) відрядженням з вогнепальною зброєю.

    5. Цільовий інструктаж проводять:

    1) особи, передбачені пунктом 3 цього розділу;

    2) керівник стрільб;

    3) керівник спеціальної операції;

    4) керівник командно-штабних навчань.

    ІV розділ 

    6. Під час несення служби категорично забороняється: 

    1) проводити розбирання зброї;

    2) вимикати запобіжник, досилати патрон до патронника, якщо в  застосуванні чи використанні зброї немає необхідності. Недбале або необережне поводження зі зброєю, особливо якщо патрон знаходиться в патроннику, може призвести до випадкового пострілу;

    3) від’єднувати магазин від зброї та виймати з нього патрони.

    V розділ 

    10. Ведення вогню повинно бути терміново припинено кожним стріляючим самостійно або за командою керівника стрільб у випадках:

    1) появи людей, машин, тварин у зоні ведення вогню, низьколітаючих літальних апаратів над районом проведення стрільб;

    2) підняття білого прапора (у темну пору доби – увімкнення світла ліхтаря білого кольору) на командному пункті чи бліндажі (укритті), подачі сигналу ракети білого кольору;

    3) виникнення пожежі під час стрільби;

    4) втрати орієнтира під час проведення стрільб в темну пору доби.

    11. Під час виконання вправи зі стрільби категорично забороняється:

    1) заряджати зброю бойовими чи холостими патронами без команди керівника стрільб;

    2) виймати зброю з кобури (чохла) без дозволу керівника стрільб;

    3) спрямовувати зброю (незалежно від того, заряджена вона чи ні) у бік людей та місця, де вони можуть перебувати;

    4) відкривати вогонь без команди керівника стрільб, у небезпечних напрямках, з несправної зброї та коли піднято білий прапор (увімкнено світло ліхтаря білого кольору) на командному пункті;

    5) одягати, поправляти та знімати протишумові навушники і захисні окуляри зі зброєю в руках, а також після команди «Вогонь!» («Старт!»);

    6) залишати зброю (боєприпаси) на рубежі відкриття вогню та передавати іншим особам без дозволу керівника стрільб.